قالب وردپرس
Slide background

چرا همه کاربران از حاسب ابراز رضایت دارند؟
چرا همه وسوسه استفاده از حــاسب را دارند؟
چرا این روزها همه حاسب را پیشنهاد می کنند؟

» سرعت
» دقت
» کارایی
» پویایی
» سهولت

Slide background

کافی است یک بار کاربری حاسب را امتحان کنید.
حاسب سیستمی است با قابلیت های منحصر به فرد.
نرم افزار حاسب مناسب برای همه مشاغل و صنوف.

» سرعت
» دقت
» کارایی
» پویایی
» سهولت

مدت زمان ردیف های خدمات فاکتور

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -01- صفحه اصلی

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۱- صفحه اصلی

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -02- خدمات - تعریف خدمات به ساعت یا دقیقه یا ثانیه و ...

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۲- خدمات – تعریف خدمات به ساعت یا دقیقه یا ثانیه و …

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -03- فروش - وارد کردن مقدار دقیقه ای و یا ساعتی زمان در فیلد مدت

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۳- فروش – وارد کردن مقدار دقیقه ای و یا ساعتی زمان در فیلد مدت

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -04- فروش - تبدیل خودکار مدت دقیقه ای به معادل عددی

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۴- فروش – تبدیل خودکار مدت دقیقه ای به معادل عددی

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -05- فروش - درج ردیف های ترکیبی کالا و خدمات در یک فاکتور

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۵- فروش – درج ردیف های ترکیبی کالا و خدمات در یک فاکتور

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -06- فروش - چاپ

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۶- فروش – چاپ

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -07- روزنامه فروش - رویت

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۷- روزنامه فروش – رویت

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -08- روزنامه فروش - چاپ

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۸- روزنامه فروش – چاپ

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -09- گردش حساب - رویت

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۰۹- گردش حساب – رویت

حاسب - فاکتور با طول مدت خدمات -10- گردش حساب - چاپ

حاسب – فاکتور با طول مدت خدمات -۱۰- گردش حساب – چاپ

در این مقاله سعی شده است یکی از قابلیت های منحصر به فرد و بسیار مفید از سری برنامه های مالی حاسب مورد توضیح و تشریح واقع شود. در بخش راست این صفحه می توانید تصاویری مرتبط با آنچه که در متن توضیح داده شده است را مشاهده نمایید که در آنها آیتم های مور بحث عینا و دقیقا به صورت عملی پیاده شده و نتیجه ان نیز در بخش های مرتبط با آیتم ها قابل مشاهده است. این مثال یک کاربرد ساده از این قابلیت است که توسط تیم مستند سازی این شرکت آماده سازی شده است و ممکن است در بر گیرنده تمام قابلیت و قدرت این ویزگی از سیستم های نرم افزاری حاسب نباشدو بسته به کاربردهای مختلف بتوان از این آیتم کارایی های بهتری نیز کسب نمود.

در صورت نیاز به هرگونه توضیحات و یا خطور هرگونه سوالی که جواب آن را در بخش ها و بحث های داخل سایت نمی یابید می توانید با شماره های پشتیبانی سیستم ها به صورت صوتی و یا پیامکی ارتباط برقرار نموده و سوال خود را مطرح نموده و جواب لازمه را به دست بیاورید.

یکی از معایب سیستم های موجود در بازار تفکیک نوع فاکتورهای خدماتی از فاکتورهای کالایی است. به این صورت که فاکتوری که برای کالا صادر می شود نمی تواند در بر گیرنده ردیف های خدماتی باشد و فاکتورهای خدمات به صورت یک بخش مستقل در اکثر سیستم ها پیاده سازی شده است و یا این که اصلا چنین عنوانی در این سیستم ها وجود ندارد.

نقص دیگری که برای این سیستم ها می توان بر شمرد عدم وجود قابلیت گزارشگیری تجمیعی و تفکیک از خدمات ارائه شده به مشتریان است. در سیستم های حاسب این نقیصه به صورت بسیار زیبا و سیستماتیک حل شده و کاربر می تواند به صورت همزمان در یک فاکتور هم ردیف های کالایی و هم ردیف های خدماتی درج کند و در بخش های گزارشگیری فروش و خرید و … می تواند مشابه با کالاها از آیتم های خدماتی درج شده گزارشگیری نماید.

تفاوتی که برای آیتم های خدماتی و کالایی در طراحی سیستم های حاسب می توان بر شمرد از دیدگاه کاربران این سیستم ها ، تفاوت این دو آیتم در مساله کارتکس کالا و نگهداری موجودی های انباری از لحاظ تعدادی و ریالی است . به این معنی که برای آیتم های خدماتی به ازای هر ردیف فاکتور یک ردیف متناظر در کارتکس درج می گردد ولی آیتم های خدماتی به علت ماهیت غیر انباری آنها دارای کارتکس نیستند و ریز عملیات آنها را باید از بخش های روزنامه فروش و روزنامه خرید و … بایستی دریافت نمود.

این بحث را می توان از یک دیدگاه دیگر نیز مورد مداقه قرار داد که آن هم بحث نحوه ثبت سند حسابداری در فاکتورهایی است که این آیتم ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

ثبت سند حسابداری برای آیتم های خدماتی فاکتور در قسمت فروش به صورت یک ارتیکل است معادل با مبلغ خدمات است که حساب [سایر درآمد های عملیاتی] را بستانکار و در مقابل طرف حساب فاکتور به مبلغ معادل خدمات بدهکار خواهد شد.

ثبت سند حسابداری برای ردیف های خدماتی در فاکتورهای خرید به صورت یک آرتیکل بدهکار معادل با مبلغ خدمات به حساب [هزینه های خرید] است و در طرف مقابل آن طرف حساب فاکتور بستانکار خواهد شد. برای سایر قسمت های سیستم که آیتم های خدماتی در آنها کاربر دارد این رویه بسته به ماهیت عملیات و بخشی که خدمات در آن در حال استفاده است به همین منوال ادامه داده شده است.

مزیتی که این روش دارد این است که شما می توانید همگام با بخش های گزارشگیری طراحی شده برای بخش های مرتبط با کالا ، این گزارشات را برای خدمات نیز تهیه و استفاده نمایید. در برخی از بخش های سیستم آیتم هایی نیز برای تفکیک ریز گزارشات برای کالا/خدمات/هردو تعبیه شده است که بطور معمول به صورت یک کادر چک باکس در صفحه و در پانل کنترل گزارشگیری قابل رویت است.

برای مثال می توانید به بخش گزارش تلفیقی کالا/خدمات در منوی گزارشات مراجعه نمایید. در این بخش و در قسمت بالا چک باکس های مربوط به تفکیک گزارش و یا فیلتر گزاری روی گروه های کالا/خدمات قابل رویت و استفاده است.

آنچه که در این مقاله گفته شد تنها بخشی از قابلیت های آیتم های خدماتی تعبیه شده در سیستم های نرم افزاری حاسب است. در ادامه این مطلب به یک قابلیت منحصر به فرد برای ردیف های خدماتی فاکتور های خرید و فروش و نحوه واحد گذاری روی آنها اشاره خواهیم نمود. عنوان این قابلیت امکان تعریف واحد های زمانی و درج مدت زمان برای خدمات می باشد.

اگر به بخش تعریف خدمات موجود در منوی کالا/انبار مراجعه کنید خواهید دید که در پروسه تعریف و اصلاح آیتم های خدماتی یکی از مولفه های اجباری برای ثبت خدمات ، فیلد واحد است. آیتم های خدماتی ممکن است دارای واحد های مختلفی اعم از فقره/مورد/دفعه/ساعت/دقیقه/ثانیه/روز/و… باشند. همانطور که می بینید برخی از این آیتم ها مربوط به مدت زمان خدمات ارائه شده است.

برای مثال برای یک آیتم خدماتی با عنوان [کارکرد میکسر] و یا آیتم [کارکرد جرثقیل سیار] به صورت معمول در عرف کسبه ایرانی به صورت زمانی و با واحد های ساعت و دقیقه ارائه می شود و نرخ ارائه آنها با این واحد مشخص می شود. برای مثال : کارکرد هر ساعت جرثقیل سیار مبلغ ۱۰۰۰۰۰ تومان و یا کاردکرد هر ساعت میکسر بتن مبلغ ۷۰۰۰۰ تومان. مشکلی که اینجا پیش می آید این است که در سیستم های موجود در بازار برای درج ردیف های فاکتور به صورت معمول ستونی با عنوان مدت زمان وجود ندارد و در صورتی که جرثقیل ما یک ساعت و ۲۰ دقیقه برای یک مشتری کار کرده باشد و ما بخواهیم این کارکرد را در ردیف های فاکتور درج کنیم بایستی قبل از انجام این کار یک ضرب و تقسیم پیچیده را با استفاده از ماشین حساب رو میزی خودمان انجام داده و عدد به دست آمده را در بخش مربوط به مقدار خدمات فاکتور درج کنیم.

برای مثال در صورتی که هر ساعت کارکرد جرثقیل ۱۰۰۰۰۰ تومان باشد و جرثقیل ما یک ساعت و ۱۵ دقیقه برای مشتری خدمات ارائه داده باشد ، در این صورت مقدار عددی معادل با یک ساعت و ۱۵ دقیقه برابر خواهد بود با : ۱٫۲۵=۶۰/[۱۵+[۱×۶۰]] . همانگونه که مشاهده می کنید این کار برای خود پیچیده و زمانگیر است و ممکن است دچار اشتباهات انسانی و محاسبه ای نیز شویم. روشی که سیستم های نرم افزاری حاسب برای فائق آمدن بر این مشکل ارائه نموده است بسیار هوشمندانه و کاربر پسند است.

در تمامی بخش های صدور فاکتور یک ستون با عنوان مدت تعبیه شده است که در حالتی که کد آیتم انتخاب شده برای ستون از نوع خدمات باشد خانه مربوط به مدت به صورت پیش فرض فعال شده و آماده دریافت طول مدت زمان ارائه خدمات در واحد ساعت : دقیقه : ثانیه از شما خواهد بود. پس از درج مقدار مدت زمان ، سیستم به صورت خودکار آن را به معادل عددی تبدیل نموده و در خانه مربوط به مقدار خدمات درج خواهد نمود. البته در صورتی که نخواهید از این قسمت استفاده نمایید می توانید با فشار دادن کلید اینتر از این ستون عبور کرده و به ستون بعدی بروید. نکته ای که در بخث تبدیل مدت زمان وارد شده به معادل عددی آن پیش می آید این است که این تبدیل در چه واحدی بایستی انجام گیرد. به عنوان مثال در صورتی که کاربر مقدار ۲:۱۵ را در قسمت مدت وارد نمود ، آیا بایستی معادل این زمان به ساعت محاسبه شود یا به دقیقه یا به ثانیه. این تبدیل بر اساس واحد تعریف شده برای آیتم خدماتی انجام خواهد شد. یعنی این که اگر واحد تعریف شده برای خدمات ساعت باشد ، معادل عددی مدت زمان به ساعت ، در صورتی که دقیقه باشد به دقیقه و در صورتی که ثانیه باشد معادل عددی آن به ثانیه محاسبه و در ستون مربوطه درج خواهد شد. در صورتی که واحد تعریف شده جزو هیچ کدام از واحد های ثانیه/دقیقه/ساعت/روز/هفته/ماه/سال  نباشد ، سیستم به صورت پیش فرض واحد ساعت را برای تبدیل به معادل عددی در نظر خواهد گرفت.

این اطلاعات مربوط به مدت ارائه خدمات در نسخه های چاپی فاکتور و در بخش های روزنامه فروش/خرید و لیست فاکتور ها به صورت ستون مدت قابل رویت و گزارشگیری خواهد بود.

نکته مهم دیگری که در این باب قابل ذکر است این است که در قسمت مدت زمان می توانید از معادل های دقیقه ای و ساعتی نیز استفاده نمایید. برای مثال می توانید ۰:۷۵:۰ را وارد نمایید تا سیستم در محاسبه خود عیار را روی ۷۵ دقیقه در نظر بگیرد. البته این را هم در نظر بگیرید که فرمت پیش فرض مورد انتظار برای اطلاعات زمانی به صورت دقیقه:ساعت و یا HH:MM است و با وارد کردن مقدار ۸۰ در این بخش سیستم این را در نظر خواهد گرفت که مدت زمان ۸۰ دقیقه مد نظر شما است و بنابراین در این بخش مقدار ۸۰ و ۰:۸۰ هیچ فرقی با هم نخواهند داشت. البته در صورتی که اطلاعات را به صورت سه بخشی نیز درج کنید سیستم تبدیلات خود را انجام خواهد داد.

منظور از فرمت سه بخشی ثانیه:دقیقه:ساعت و یا همان HH:MM:SS است و در این حالت بسته به واحد تعریف شده برای آیتم خدماتی ، تبدیلات مقتضی انجام خواهد شد.

نکته دیگر این که در فیلد های مربوط به مدت و ساعت ، کلید های . یا همان نقطه و یا / و یا + و * منجر به درج علامت کولون و یا همان دو نقطه یا [:] خواهند شد و نیازی به ترکیب کلید های شیفت و ; نخواهید داشت. نکته آخر این که در این بخش می توانید اطلاعات را به صورت چسبیده به هم نیز وارد نمایید. برای مثال با وارد کردن عبارت ۰۱۱۵ به این رشته تبدیل به رشته ۰۱:۱۵ خواهد شد.

مدیر روابط عمومی
مدیر دپارتمان اطلاع رسانی و روابط عمومی گروه نرم افزاری پیشرو
Recent Posts

ارسال نظر

تماس با ما

متن پیام را وارد نموده و دکمه ارسال را فشار دهید.

متن خود را برای جستجو وارد نماید

شمش طلافیش واریز به حساب ملت